incubation@icyforum.org
+90 212 465 7660

MENA startup ecosystem Bahrain

Bahreyn girişim ekosisteminin raporu, Global Girişimcilik Ağı (GEN) ile işbirliği içinde dünyanın önde gelen politika danışma ve araştırma kuruluşu Startup Genome tarafından dünyanın kapsamlı yıllık raporlarından birinde yayınlandı. Rapor, dünyanın dört bir yanından önde gelen 140 ekosistemi sıralıyor, bölgelere göre içgörüleri vurguluyor ve kilit uzmanlar ile ekonomistlerin makalelerini içeriyor.

 “Ekosistem içindeki büyüme, Bahreyn’in uzun ekonomik dinamizm tarihinde bir başka örnektir. Krallığın çekici ortamı adanmış ve yetenekli işgücünün yanı sıra hem özel hem de kamu sektörünün inovasyonu ve girişimciliği benimsemeye hazır olması, ekosistemin olumlu gelişimi ve yeni kurulan şirketlerdeki büyümenin temel nedenleri olarak belirlendi. Çeşitli destek programlarımız ve ortaklıklarımız aracılığıyla, bu ivmeyi geliştirmeye devam etmeyi ve ekosistemi girişimlerin gelişmesine izin verecek şekilde ilerletmeyi umuyoruz” Tamkeen’in İcra Kurulu Başkanı Ekselansları Husain Mohamed Rajab.

 “Yerel ortağımız Tamkeen ile birlikte çalışarak bu başarının arkasındaki hikayeleri paylaşmaya can atıyoruz. Küresel ekonomik dönüşüm uzmanları ve politika danışmanları olarak, Bahreyn’in 2022 Küresel Girişim Ekosistemi Raporu’ndaki performansından son derece gurur duyuyoruz.” Stephen Kuester, Başlangıç ​​​​Genomunun Ekosistem Geliştirme Başkanı.

Rapor, Bahreyn’in ekosistemini çeşitli göstergelere dayanarak değerlendirdi ve bu, ülkedeki girişimlerin ve ölçek büyütmelerin son başarılarına tanıklık ediyor. Bahreyn Krallığı, finansman ve deneyimli yerel yetenek için ilk 10 MENA ve gelişmekte olan ekosistemler arasında yer alıyor ve son zamanlarda blok zincirindeki ilerlemenin yanı sıra Fintech’teki performansıyla tanındı. Teknoloji sektöründe çalışan girişimlerin ortalama risk sermayesi miktarına bakıldığında, ülke Bang for Buck ekosistemlerinde ilk 15 içinde yer aldı.

Rapor, Bahreyn’in iş dostu ortamının, vasıflı işgücü ve düşük vergi sisteminin yanı sıra yeni başlayanları çekmek ve desteklemek için önemli bir faktör olduğunu vurguladı. Geçen yıl, artan sayıda ülke tabanlı girişim, büyümeyi büyüterek, GCC ve MENA bölgesine daha fazla erişerek ve yeni istihdam fırsatları sağlayarak ve gelişen ekonomik büyümeyi sağladı.